Первоцвіти Буковини
Сільвія ПОПЕСКУ, вчитель біології.
Весна. Тихою ходою nроходить вона ярами й узлісками, полями та гаями, легенько торкається сонних дерев, кущів. І все радіє ії приходу, усе оживає, усе веселішає. Теплі промінчики голублять білий сніг, а він, ще недавно такий могутній, всевладний і грізний, підкоряється їм і насичує землю живильною вологою. А ось і з'являються перші весняні гості, ніжні, тендітні, білосніжні; прикрашають ще зовсім зимовий ліс. Це - підсніжники.
Потім естафету підхоплюють проліски й первоцвіт,медунка та фіалка, сон, ряст, мати-й-мачуха. Це рослини-ефемероїди. Усі вони накопичують поживні речовини у підземних органах протягом літа, щоб весною встигнути відцвісти до розпускання листя на деревах. Але кількість іх, особливо підсніжників, поступово зменшується, скорочується чисельність місць перебування. Люди зривають лісові квіти у великій кількості й через таке ставлення ця нерукотворна, неповторна краса повністю може зникнути.
Починаючи з 2020 року. щорічно, протягом березня – квітня, учні Лукавецького ліцею досліджують різноманітні екосистеми села Лукавці з метою ознайомлення з видовим різноманіттям первоцвітів. Мені приємно згуртувати біля себе учнів, які мають спільне хобі – любов до фотографії. Первоцвіти досліджуємо від початку їх цвітіння аж до закінчення. Рослини фотографуємо. Гербарні зразки не збираємо, адже більшість із первоцвітів є червонокнижними рослинами (результати досліджень заносяться в анкети).
Світлини первоцвітів представлені у невеликому відеоролику, створеному юними натуралістами. Ставимо за мету показати красу довкілля, виховувати у людей почуття прекрасного, бережливого ставлення до природи, і зокрема, до перших весняних квітів. Тож нехай тепло весни розтопить не тільки сніг та кригу на річці, нехай теплий промінець достукається до серця кожного з нас - і ми будемо творити добро: не руйнувати та нищити, а оберігати та примножувати.
Приємного перегляду, друзі!